Home

Powered by JoomlaGadgets

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU PDF Drukuj Email
wtorek, 07 listopada 2017 12:23

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 w Sarnowie przy Samorządzie uczniowskim działa SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU pod opieką p. Marcina Szymonka, p. Aleksandry Czapli, p. Elżbiety Grochowiny i p. Magdaleny Knapik.Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla szkół „Zbieraj baterie”, który potrwa do 11 maja.

Zachęcamy uczniów wraz z rodzinami do zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, a tym samym do poprawy jakości środowiska. Pojemnik na zużyte materiały znajduje się na korytarzu głównym obok wejścia.

 

„Przywróćmy Dzieciom Uśmiech”

Fundacja Przyjazny Świat Dziecka zorganizowała akcję zbiórki makulatury pn. „Przywróćmy Dzieciom Uśmiech”, do której dołączyła nasza szkoła. Celem akcji jest pomoc Rodzinnym Domom Dziecka w postaci zapewnienia podstawowych środków higienicznych, zabawek, przyborów szkolnych oraz współfinansowanie remontów, rehabilitacji, leczenia.

Każdy uczeń, który zbierze minimum 50 kg makulatury weźmie udział w losowaniu nagród w fundacji. Ponadto trzech uczniów ze szkoły, którzy zbiorą największą ilość makulatury otrzyma dyplom wraz z nagrodą.26 FINAŁ WOŚP

W niedzielę 14 stycznia 2018r. po raz kolejny graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w 26 Finale. W tym roku w Sztabie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 w Sarnowie kwestowało 32 wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze dla wyrównania szans w leczeniu noworotków. Uczniowie klas II-VI z zapałem i poświęceniem zbierali datki na ulicach, przed sklepami, kościołami, w miejscu swojego zamieszkania. Wolontariuszy wspierali rodzice oraz przyjaciele.  Dzięki ogromnej ofiarności zebraliśmy 18644,26zł. Gorąco dziękujemy naszym wolontariuszom i ich rodzicom oraz wszystkim, którzy wspierali kwestujących uczniów.

W tym dniu, jak co roku nie tylko wolontariusze przyłączyli się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale również przedszkolacy i uczniowie uświetnili ten dzień swoimi występami tanecznymi na corocznym koncercie finałowym przy Urzędzie Gminy w Psarach. Jesteśmy dumni, że nasza młodzież wraz z rodzicami tak chętnie przyłączyła się do 26 Finału WOŚP wpierając najbardziej potrzebujących.

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy.

„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”

Szlachetna Paczka po raz trzeci

Uczniowie klasy Vb wraz z wychowawcą, panią Małgorzatą Borowiecką oraz rodzicami włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”.Głównym celem akcji jest przekazywanie bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Uczniowie  przez okres grudnia zbierali potrzebne artykuły, które zostały przekazane potrzebującej rodzinie. Udało się przygotować 23 paczki z potrzebnymi artykułami żywnościowymi, chemicznymi i szkolnymi. Nie zabrakło także drobnych upominków, które zawsze są miłym akcentem świątecznym. Bardzo cieszymy się, że rodzina, którą wybraliśmy otrzyma pomoc i wsparcie.

Dla uczniów „Szlachetna paczka” to wspaniała lekcja wolontariatu. Klasa V b od początku roku szkolnego 2017/2018 przygotowywała się do realizacji wymienionej wyżej akcji. Rozpoczęliśmy od poznania pojęcia wolontariatu oraz tego, jaki jest cel  działalnościwolontariackiej. Uczniowie stworzyli plakat, który stał się odbiciem doskonałego wolontariusza, który według nich powinien mieć: dłonie gotowe do pracy, wielkie serce, nogi gotowe spieszyć z pomocą, bystry wzrok, pomysłowość.

Następnie podczas godziny wychowawczej, gdzie realizowaliśmy temat „Warto pomagać? Warto pomagać?: -ustaliliśmy czym  i z kim można się dzielić, czego nam potrzeba, by nasza pomoc była wartościowa i skuteczna, a czego musimy się wyzbyć.

Włączenie wolontariatu w codzienną edukację to doskonały sposób na tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego w działalność na rzecz drugiego człowieka, małej ojczyzny czy kraju.
Akcja "Zaczaruj jeden dzień"

Od 1 do 30 listopada uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu przyłączyli się do akcji „Zaczaruj jeden dzień”. Akcja polegała na zbiórce zabawek dla dzieci ze śląskich oddziałów onkologicznych.
Efekt akcji pozwolił nam uwierzyć w moc naszych uczniów. Zebraliśmy mnóstwo darów w postaci puzzli, gier, przyborów papierniczych, zabawek. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję uczniom oraz ich rodzicom bez których nie byłoby możliwości akcji, gdyż ze względu na warunki sanitarne na oddziałach onkologicznych zabawki musiały być nowe.

Dziękujemy !

 Dzień Praw Dziecka w Sarnowie

20 XI w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Sarnowie obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Propagowanie praw dziecka jest ważnym elementem codziennej edukacji, dlatego po raz kolejny w naszej szkole odbyła się debata pt. „Nasze prawa-ważna sprawa. Chcę pomagać”. Uczniowie na salę przybyli z transparentami propagującymi prawa dziecka oraz pomoc i życzliwość. Spotkanie o prawach dziecka zostało połączone z debatą na temat wolontariatu. Debatę rozpoczęliśmy od prezentacji, która przypomniała najważniejsze prawa młodego obywatela: prawo do życia, do kontaktu z obojgiem rodziców, do godności, do nauki, do wypoczynku.

Następnie zaproszeni goście: Dyrektor ZSP nr 2 w Sarnowie, pani Małgorzata Barańska, wicedyrektor ZSP nr 2 w Sarnowie, Agnieszka Regulska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Helena Warczok, Radny Gminy Psary, Aleksander Jewak oraz Aleksandra Czapla-przedstawicielka Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z uczniami odpowiedzieli na główne pytania spotkania:

Co można zyskać dzięki wolontariatowi?

Czy szkoła jest dobrym miejscem na wolontariat?

Czy wolontariat przeszkadza w nauce?

Czy wolontariat jest widoczny w szkole?

Podczas debaty uczniowie klas III-VI również mieli okazję wyrazić swoje zdanie. Chętnie prezentowali swoje uwagi, przedstawiali spostrzeżenia, bronili swojej argumentacji. Debata o wolontariacie poruszała cenne zagadnienia społeczne. Zainteresowanie zebranych debatą oraz przypomniane inicjatywny naszej szkoły w tym zakresie najbardziej świadczą o aktualności i wadze tej tematyki.


 

 

 

 

Zmieniony: sobota, 10 marca 2018 20:59