Home

Powered by JoomlaGadgets

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU PDF Drukuj Email
wtorek, 07 listopada 2017 12:23

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 w Sarnowie przy Samorządzie uczniowskim działa SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU pod opieką p. Marcina Szymonka, p. Aleksandry Czapli, p. Elżbiety Grochowiny i p. Magdaleny Knapik.


„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”

Szlachetna Paczka po raz trzeci

Uczniowie klasy Vb wraz z wychowawcą, panią Małgorzatą Borowiecką oraz rodzicami włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”.Głównym celem akcji jest przekazywanie bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Uczniowie  przez okres grudnia zbierali potrzebne artykuły, które zostały przekazane potrzebującej rodzinie. Udało się przygotować 23 paczki z potrzebnymi artykułami żywnościowymi, chemicznymi i szkolnymi. Nie zabrakło także drobnych upominków, które zawsze są miłym akcentem świątecznym. Bardzo cieszymy się, że rodzina, którą wybraliśmy otrzyma pomoc i wsparcie.

Dla uczniów „Szlachetna paczka” to wspaniała lekcja wolontariatu. Klasa V b od początku roku szkolnego 2017/2018 przygotowywała się do realizacji wymienionej wyżej akcji. Rozpoczęliśmy od poznania pojęcia wolontariatu oraz tego, jaki jest cel  działalnościwolontariackiej. Uczniowie stworzyli plakat, który stał się odbiciem doskonałego wolontariusza, który według nich powinien mieć: dłonie gotowe do pracy, wielkie serce, nogi gotowe spieszyć z pomocą, bystry wzrok, pomysłowość.

Następnie podczas godziny wychowawczej, gdzie realizowaliśmy temat „Warto pomagać? Warto pomagać?: -ustaliliśmy czym  i z kim można się dzielić, czego nam potrzeba, by nasza pomoc była wartościowa i skuteczna, a czego musimy się wyzbyć.

Włączenie wolontariatu w codzienną edukację to doskonały sposób na tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego w działalność na rzecz drugiego człowieka, małej ojczyzny czy kraju.
Akcja "Zaczaruj jeden dzień"

Od 1 do 30 listopada uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu przyłączyli się do akcji „Zaczaruj jeden dzień”. Akcja polegała na zbiórce zabawek dla dzieci ze śląskich oddziałów onkologicznych.
Efekt akcji pozwolił nam uwierzyć w moc naszych uczniów. Zebraliśmy mnóstwo darów w postaci puzzli, gier, przyborów papierniczych, zabawek. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję uczniom oraz ich rodzicom bez których nie byłoby możliwości akcji, gdyż ze względu na warunki sanitarne na oddziałach onkologicznych zabawki musiały być nowe.

Dziękujemy !

 Dzień Praw Dziecka w Sarnowie

20 XI w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Sarnowie obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Propagowanie praw dziecka jest ważnym elementem codziennej edukacji, dlatego po raz kolejny w naszej szkole odbyła się debata pt. „Nasze prawa-ważna sprawa. Chcę pomagać”. Uczniowie na salę przybyli z transparentami propagującymi prawa dziecka oraz pomoc i życzliwość. Spotkanie o prawach dziecka zostało połączone z debatą na temat wolontariatu. Debatę rozpoczęliśmy od prezentacji, która przypomniała najważniejsze prawa młodego obywatela: prawo do życia, do kontaktu z obojgiem rodziców, do godności, do nauki, do wypoczynku.

Następnie zaproszeni goście: Dyrektor ZSP nr 2 w Sarnowie, pani Małgorzata Barańska, wicedyrektor ZSP nr 2 w Sarnowie, Agnieszka Regulska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Helena Warczok, Radny Gminy Psary, Aleksander Jewak oraz Aleksandra Czapla-przedstawicielka Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z uczniami odpowiedzieli na główne pytania spotkania:

Co można zyskać dzięki wolontariatowi?

Czy szkoła jest dobrym miejscem na wolontariat?

Czy wolontariat przeszkadza w nauce?

Czy wolontariat jest widoczny w szkole?

Podczas debaty uczniowie klas III-VI również mieli okazję wyrazić swoje zdanie. Chętnie prezentowali swoje uwagi, przedstawiali spostrzeżenia, bronili swojej argumentacji. Debata o wolontariacie poruszała cenne zagadnienia społeczne. Zainteresowanie zebranych debatą oraz przypomniane inicjatywny naszej szkoły w tym zakresie najbardziej świadczą o aktualności i wadze tej tematyki.


 

 

 

 

Zmieniony: poniedziałek, 11 grudnia 2017 17:11