Rok dla Niepodległej
Home

Powered by JoomlaGadgets

Rok dla Niepodległej PDF Drukuj Email
niedziela, 27 maja 2018 21:05

„Rok dla Niepodległej”-GMINNY KONKURS

„SZKOLNY PATRIOTYZM”

28 maja 2018r w ZSP nr 2 w Sarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu pt. ”Szkolny patriotyzm”, realizowanego w ramach akcji „Rok dla niepodległej”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu albumów, w których uczniowie pokazali, jak w ich szkołach propaguje się i celebruje patriotyzm. Wszystkie nadesłane na konkurs prace spełniły wymogi formalne. Wszystkie poruszały kwestie obchodzonych corocznie apeli związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości czy uchwaleniem przez nasz kraj Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zwrócili uwagę na ważny element jakim jest sztandar w każdej szkole, który jest obecny podczas najważniejszych uroczystości szkolnych i gminnych. Sylwetki patronów szkół, to kolejny element, na który twórcy albumów zwrócili uwagę. Każda placówka wymieniła również własne inicjatywy takie jak: konkurs regionalny w Dąbiu, Przegląd Pieśni Patriotycznych w Strzyżowicach, czy konkurs „Wielcy Polacy” w Sarnowie. Różnorodność i ilość przedstawionych w albumach przedsięwzięć organizowanych na terenie szkół Gminy Psary świadczy o tym, że patriotyzm to słowo znane i bliskie młodzieży. W czasie tej wyjątkowej uroczystości, którą uświetnili swoimi występami uczniowie klasy Vb, gościliśmy zaproszonych gości: sekretarz Gminy Psary, panią Mirellę Barańską-Sorn, radnego Gminy Psary, pana Aleksandra Jewaka, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gródkowie, panią Beatę Polaniecką oraz nauczycieli wraz z laureatami konkursu.

Oto zwycięzcy:

I miejsce: Julia Wozak (SP Gródków)

II miejsce: Julia Jonak (SP Strzyżowice)

II miejsce: Dominik Borowiecki (SP Sarnów)

III miejsce: Jakub Ucieszyński (SP Strzyżowice)

Wyróżnienia otrzymali:

Wojciech Zapart (SP Gródków)

Oliwia Smuga (SP Dąbie)

Karolina Flak (SP Strzyżowice)

Nikola Strzelecka (SP Sarnów)
POCIĄG DO NIEPODLEGŁOŚCI


„Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”

„Pociąg do niepodległości” to inicjatywa ZSP nr 2 w Sarnowie realizowana w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Wszystkie klasy 24 maja przygotowały kąciki tematyczne poświęcone kolejnym etapom walki Polaków o niepodległość. Pociąg do niepodległości zatrzymywał się na kolejnych „stacjach” zorganizowanych w klasach.

W klasie IV Julia Meszek, Marta Koc oraz Emilka Solipiwko przybliżyły uczniom postać Tadeusza Kościuszki oraz jego roli w Powstaniu Kościuszkowskim. Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się o licznych osiągnięciach tego bohatera, nie tylko w naszym kraju.

Martin Ksiądz, Mateusz Radej oraz Nikodem Sidorczuk (klasa Va) przygotowali informacje na temat przebiegu Powstania Listopadowego.
Następnie udaliśmy się do klasy VIb, gdzie Emilka Korzeb przybliżyła nam informacje o przebiegu i skutkach Powstania Styczniowego.
Klasa Vb przygotowała informacje na temat Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Poznaliśmy również historie powstania Legionów Polskich.


Następnie poznaliśmy dzieje powstań śląskich, plebiscytów oraz historię jedynego wygranego przez Polaków Powstania Wielkopolskiego.Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli klasa I  przygotowała informacje na temat barw narodowych.
Niezwykle ciekawe okazały się informacje na temat tego w jaki sposób Klasa II przygotowała projekcje filmiku na temat godła.
W klasie III b mogliśmy posłuchać pieśni patriotycznych takich jak: „Rota”, „Bogurodzica”. Uczniowie przedstawili okoliczności powstania tych pieśni, a także różne ciekawostki związane z historia utworów. Natomiast Klasa III a opowiedziała nam o Legionach Polskich powstałych we Włoszech. Przybliżyły postać Jana Henryka Dąbrowskiego.

Tego typu spotkania na pewno sprawiają, że wiedza o historii ojczyzny jest systematycznie pielęgnowana i rozwijana. A możliwość przygotowania przez uczniów wystąpień, prezentacji, gazetek, referatów na pewno przyczyniła się do podniesienia ich kompetencji w zakresie umiejętności wypowiadania, selekcji materiału, czy organizacji pracy.3 MAJA

Jak szeroki Polski kraj, tak się święci 3 maj”

3 maja 1791 r. została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I rozbiorze. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej. Z tej okazji w 227 rocznicę tego wydarzenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnowie odbyły się uroczyste obchody tego święta. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów oraz odśpiewania hymnu. Następnie zostało odczytane przemówienie Wójta Gminy Psary, Pana Tomasza Sadłonia, który podkreślił rolę „małych ojczyzn” w budowaniu silnej Polski.

Następnie, występ artystyczno-taneczny uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Sarnowie przybliżył zaproszonym gościom i uczestnikom spotkania uroczyste chwile jakie towarzyszyły wszystkim mieszkańcom stolicy w dniu uchwalenia konstytucji 3 maja.

Wielki aplauz publiczności wzbudził polonez w wykonaniu uczniów klas pierwszych i czwartych, którzy w pięknych strojach z epoki prezentowali się znakomicie. Finałowy taniec do piosenki pt. ,,Pisk Orła Białego ’’ w wykonaniu uczennic z klasy czwartej wzruszył wielu i był doskonałym zwieńczeniem wspólnego świętowania tego ważnego wydarzenia w dziejach naszej Ojczyzny.DZIEŃ FLAGI

Flaga obok godła jest naszym najważniejszym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości. Dlatego, aby uczcić Święto Flagi uczniowie naszej szkoły zorganizowali happening na ulicach Sarnowa, aby swoimi koszulkami, czapkami, flagami, szalikami i transparentami podkreślić przywiązanie do barw i flagi narodowej.

Zmieniony: wtorek, 12 czerwca 2018 17:26