Home

Powered by JoomlaGadgets

Aktualności
Wielkanoc PDF Drukuj Email
piątek, 14 kwietnia 2017 12:40

 

życzy Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Sarnowie


12 kwietnia 2017 roku w Wielką Środę, w przeddzień Triduum Paschalnego, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego - najważniejszego Święta chrześcijańskiego.
Uczniowie kl. IVb, Vb i VI, podczas swojego występu przedstawili tradycje Świąt Wielkanocnych, od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania. Czas ten upłynął w miłej i radosnej atmosferze.
Na koniec Pani Wicedyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a każdy uczeń otrzymał czekoladowego zajączka. Również zaproszony ks. Proboszcz Andrzej Ciszewski, życzył owocnego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Swoje życzenia wyrazili także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.


W dniach 19 - 21marca 2017 r., uczniowie naszej szkoły, pod opieką wychowawców i pani katechetki, przeżywali Rekolekcje Wielkopostne.
Uczniowie codziennie uczestniczyli we Mszy Świętej, w kościele, w czasie której służyło 20 ministrantów. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Mariusz Smętek. Był to wyjątkowy czas, ponieważ uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie jak ważna w życiu każdego człowieka jest wiara.
Czas rekolekcji przygotowywał nas do radosnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania.

Zmieniony: poniedziałek, 05 czerwca 2017 12:42
 
Program profilaktyczny "Cukierki" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 19:38

Dr B. T. Woronowicz, psychiatra, certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, określa XXI wiek, jako stulecie zdominowane przez różnego rodzaju uzależnienia. Są one poniekąd efektem ubocznym postępu cywilizacyjnego i rozwoju społecznego. O uzależnieniach, również tych behawioralnych (czyli od czynności lub zachowań), mówi się coraz więcej. Rośnie też liczba osób, które identyfikują się z problemem, dlatego temat ten powoli przestaje być tabu. Z badań naukowych, telewizyjnych i prasowych raportów wynika, że  obniża się  wiek dzieci, które sięgają po różnego typu używki, są uzależnione od Internetu, gier komputerowych. Cóż możemy zrobić my dorośli, jako rodzice i nauczyciele? Rodzicom z pomocą przychodzą fachowe poradniki, system motywacyjny, specjaliści, a nauczyciele oprócz w/w korzystają z programów profilaktycznych.
6 kwietnia nasi uczniowie z klas I-III spotkali się z niecodziennym gościem, Panią Moniką Operchalską  (pedagog, specjalista terapii uzależnień, specjalista ds. profilaktyki, realizator programów wczesnej interwencji) z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Katowicach.

Terapeutka w każdej klasie przeprowadziła dwugodzinne zajęcia w ramach programu  profilaktycznego opartego na bajce „ Cukierki” autorstwa  A. Grzelak.  Pani Monika podjęła tematykę uzależnień w sposób przyjazny dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, nie nazywając  ich wprost, a jednakże wyposażając dzieci w podstawowe informacje dotyczące mechanizmów prowadzących do uzależnień i związanych z nimi zagrożeń. Uczniowie poznali bohaterów bajki „ Cukierki”, rozmawiali o przebiegu akcji, oceniali bohaterów, tworzyli ilustracje do usłyszanej treści, wiązali przyczynę ze skutkiem. W trakcie zabawy nazywali swoje uczucia, szczególnie związane z otrąceniem, samotnością, potrzebą akceptacji, strachem,  co w znacznym stopniu  pozwoliło im zrozumieć mechanizm powstawania uzależnień.  Wprowadzona została zasada ograniczonego zaufania do osób nieznanych, rówieśników obdarowujących substancjami, mogącymi wydawać się atrakcyjnymi. Kształtowano również  postawę zaufania w stosunku do pracowników szkoły mogących udzielić wsparcia w sytuacjach problemowych na terenie placówki.
Dzięki praktycznym działaniom uczniowie  nabyli umiejętność obrony własnych praw ze szczególnym uwzględnieniem asertywnego mówienia NIE.

Zmieniony: poniedziałek, 10 kwietnia 2017 19:47
 
W grodzie Kraka PDF Drukuj Email
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 19:36

Kraków – to jedno z najstarszych miast Polski,  pełne zabytków oraz atrakcji turystycznych i kulturalnych. W pierwszych dniach kwietnia uczniowie klasy Va odwiedzili gród Kraka. Pomimo kapryśnej pogody o tej porze roku, stolica Małopolski przywitała nas bezchmurnym niebem i ciepłym wiosennym wiatrem.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od wzgórza Wawelu, dziedziniec, Katedra Walelska, spacer nad Wisłą a potem wzdłuż murów starego miasta do Teatru Groteska. Tam obejrzeliśmy spektakl pt. ,,Przygody Odyseusza’’. Zachwyciły nas lalki i minimalistyczna ale interesująca scenografia. Z zaciekawieniem śledziliśmy losy powracającego do Itaki Odysa. Następny etap naszej wędrówki to rynek starego miasta. W pijalni czekolady „Wedel” wzmocniliśmy się gorącą filiżanką słodkiego, aksamitnego napoju. W Kościele Mariackim podziwialiśmy średniowieczny ołtarz mistrza Wita Stwosza, polichromie Matejki oraz witraże projektu Wyspiańskiego i Mehoffera. Potem wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie obejrzeliśmy Galerię Sztuki Polskiej XIXw. Ostatni punkt naszej wycieczki to spacer przez sukiennice i zakup pamiątek.

Zmieniony: sobota, 15 kwietnia 2017 16:52
 
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2017/2018 PDF Drukuj Email
środa, 05 kwietnia 2017 20:13

Od dn. 3 kwietnia 2017 do 28 kwietnia 2017r. można składać wnioski o przyjęcie dziecka do klasy I ZSP Nr 2 w Sarnowie - Szkoły Podstawowej im. Alfreda Szklarskiego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się w zakładce REKRUTACJA

Zmieniony: środa, 05 kwietnia 2017 20:15
 
Przełamujemy stereotypy czyli X Wiosenna Sesja Naukowa PDF Drukuj Email
środa, 05 kwietnia 2017 13:25

Wbrew stereotypom 21 marca,  uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli. To oni przygotowali, prezentowali i tłumaczyli zagadnienia przyrodnicze. Ta krótka  zamiana ról przebiegła podczas kolejnej, X Szkolnej Sesji Naukowej w Szkole Podstawowej   w Sarnowie.
Coroczna sesja to prezentacja projektu edukacyjnego czyli długoterminowej pracy uczniów. Projekt realizowany był na  kilku przedmiotach: przyrodzie, technice, plastyce  i informatyce. Niezbędna była także praca w domu.
Program artystyczny przeplatał się z naukowymi faktami dotyczącymi najtragiczniejszych skutków zaniedbań względem naturalnego środowiska takich, jak: smog, kwaśne deszcze, dziura ozonowa, efekt cieplarniany.
Taniec smogu- drapieżny, czarny, z przejmującą muzyką oraz film, to były istotne elementy uczniowskiej  prezentacji.

Szkolna sesja   naukowa wpisuje się w obchody powitania wiosny.  Piękne dekoracje, plakaty okolicznościowe przygotowali na ten dzień uczniowie klas 5-6. A uczniowie klasy szóstej zorganizowali   mobilne laboratorium i zaprezentowali wszystkim uczniom  ciekawe doświadczenia chemiczne.

Jedna z grup   przekonywała, że przyroda zbudowana jest z drobin- atomów, które są w nieustannym ruchu, prezentując zjawisko dyfuzji w powietrzu i cieczy.  Inna, pokazała jak w butelce po mineralnej osiągnąć podciśnienie i jakie skutki może ono wywołać w naszym otoczeniu. Było badanie zawartości tlenu w powietrzu, Była  symulacja  „tornado” w butelce wraz z jednoczesnym opisem   tragicznych skutków takich  zjawisk w powietrzu. Był naoczny skutek oddziaływania kwaśnych opadów na organizmy żywe, tkankę organiczną i kości. Spektakularny pokaz wybuchu „wulkanu” przy ogólnym aplauzie widzów, zakończył doświadczenia laboratoryjne.


A na koniec uczestnicy wykrzyczeli apel do ludzi!
„Ziemię mamy tylko jedną , Ziemię piękną, Ziemię cierpliwą, Ziemię jedyną, i nikt jej nie powtórzy....
Każda forma życia jest wyjątkowa i zasługuje na szacunek!
Las jest domem zwierząt , które lubią ciszę i spokój!
Nie zamieniajcie rzek w ścieki , nie zrzucajcie do nich żadnych odpadków!
Nie wprowadzajcie do powietrza substancji zanieczyszczających!
Z umiarem stosujcie środki chemiczne przy uprawie gleby!
Nie niszczmy naszej Planety!
Ziemia nie przetrwa, jeśli nie zjednoczymy się we wspólnym działaniu!
I jeśli te słowa pobudziły rzeczywistą wrażliwość  na potrzebę ochrony środowiska chociaż jednego młodego człowieka, to można odnotować  sukces. Bo głównym celem takich działań jest uwrażliwianie uczniów na zachodzące  na naszej planecie zmiany, niosące nieuchronne wynaturzenie.

Przygotowanie sesji naukowej  jest już tradycją w szkole i cieszy się ogromnym  zainteresowaniem. Bo to przecież lekcja pokazowa, prezentowana   dla uczniów całej szkoły.
A uczniów przygotowywały: Grażyna Polasiak i Marzena Gałka -Frejowska

Zmieniony: środa, 05 kwietnia 2017 13:54
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 8 z 72