Home

Powered by JoomlaGadgets

Aktualności
Spotkanie z farmaceutą PDF Drukuj Email
piątek, 24 marca 2017 13:44

Do pierwszoklasistów ze Szkole Podstawowej im. Alfreda Szklarskiego w Sarnowie, 23 marca, przybyła  Pani Beata Kozik, która jest farmaceutką. Podczas prelekcji uświadomiła uczniom , że w każdych warunkach przestrzeganie higieny ciała, zdrowa dieta,  zwiększa komfort życia i zapobiega powstawaniu wielu chorób. Nawet zwykła codzienna kąpiel może zapobiec niektórym powikłaniom,  ma również znaczenie profilaktyczne, likwiduje bowiem bakterie, pasożyty i grzyby chorobotwórcze. Usuwając pył i związki chemiczne zapobiegamy tak bardzo powszechnym dziś chorobom uczuleniowym.
Pani Beata  zwróciła uwagę  na systematyczność mycia zębów po posiłkach , mycia  rąk przed jedzeniem. Przestrzegała dzieci przed nadmiernym spożywaniem słodyczy, zachęcała do częstego spożywania owoców, warzyw i surówek jako źródła witamin. Szczególną uwagę zwróciła na zachowanie ostrożności podczas przyjmowania leków. Bezmyślne faszerowanie się pastylkami, zamiast pomagać – szkodzi i stopniowo degraduje organizm człowieka.
Na zakończenie spotkania, w ramach zdrowego odżywiania, Pani Beata poczęstowała pierwszaków, przygotowanymi własnoręcznie ciastkami owsianymi.

Zmieniony: niedziela, 26 marca 2017 10:58
 
„ Wy nie wiecie, a ja wiem jak rozmawiać trzeba z psem...” PDF Drukuj Email
środa, 22 marca 2017 13:58Od dawna wiadomo, że przebywanie z psem ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, a zwierzak jest jego najlepszym  przyjacielem.  Obecność psa pozwala oddalić poczucie strachu, obawy, samotności i odosobnienia. Dlatego też  uczniowie z klas I-III,  14 marca, w ramach realizacji programu "Bezpieczny pies – bezpieczne dziecko", uczestniczyli w zajęciach, które prowadził dogoterapeuta  z Polskiego Centrum Dogoterapii  w Czechowicach- Dziedzicach w towarzystwie psa Bluesa.

Dzieci zdobyły wiedzę i umiejętności na temat: rożnych ras psów, roli psa w społeczeństwie ( pies: tropiciel, ratownik, opiekun, „terapeuta”, pasterz, myśliwy), żywienia i higieny psów, ich  nagradzania,  karania , zachowania się podczas ataku zwierzaka (pozycja żółwika), przygotowania psa do wyjścia na spacer  (obroża, smycz, kaganiec), „ mowy ciała psa” ( najważniejsze sygnały: strach, chęć zabawy, agresja). Przyswajaniu wiadomości towarzyszyły zabawy muzyczno-ruchowe w towarzystwie Bluesa. Na zakończenie zajęć każdy uczeń mógł pogłaskać psa, stosując zdobytą wiedzę. Uwieńczeniem spotkania było wręczenie uczestnikom zakładek do książek, broszury zawierającej „ Kodeks przyjaciela psa” oraz pamiątkowych  dyplomów.

Zmieniony: środa, 22 marca 2017 14:13
 
"Magiczne spotkanie" PDF Drukuj Email
piątek, 10 marca 2017 13:49

Uczniowie bardzo chętnie przenoszą się w świat baśni, czarów i magii. Dlatego też Pani Dyrektor ZSP nr 2 w Sarnowie zaprosiła do szkoły profesjonalnego artystę iluzji Wiesława Jaśkowskiego – Havis .  Dzieci z wielkim entuzjazmem powitały gościa. Iluzjonista w trakcie swojego magicznego show pt.”Hokus-Pokus” przeniósł uczniów, a także nauczycieli we wspaniały świat iluzji, humoru i dobrej rozrywki. Wystarczyło magiczne SIM SALA BIM i ... w pustej dłoni pojawiły się cudne kwiaty, tęczowe chusty, karty zmniejszały się i zmniejszały, aż w końcu zniknęły. Niektóre dzieci same mogły choć na chwilę zmienić się w małych czarodziejów i asystowały artyście. Wszystkie efekty zaprezentowane przez artystę były bardzo spontanicznie odbierane przez widownię, a ponadto wywoływały uśmiech i zdumienie na twarzach naszych uczniów. Z pewnością występ iluzjonisty na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zmieniony: piątek, 10 marca 2017 14:10
 
Bądź bezpieczny w sieci PDF Drukuj Email
czwartek, 23 lutego 2017 08:04


Realizacja zadania programu „Bezpieczna szkoła, bezpieczny uczeń”- „Bądź bezpieczny w sieci”
za realizację zadania odpowiedzialne były Marzena Gałka – Frejowska nauczyciel zajęć komputerowych oraz Grażyna Polasiak nauczyciel matematyki i przyrody.


W ramach realizacji zadania „Bądź bezpieczny w sieci” prowadząc zajęcia z uczniami założono cel przygotowania młodzieży do bezpiecznego, świadomego  korzystania z sieci internetowej oraz wyposażenie uczniów w wiedzę gdzie i jak szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia. W trakcie warsztatów podsumowujących cykl tematyczny, dzieci opracowały kodeks bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci internetowej.
Zagadnienie bezpieczeństwa w sieci internetowej zostało omówione we wszystkich klasach na zajęciach komputerowych, godzinach wychowawczych oraz zajęciach świetlicowych. Temat   utrwalany w trakcie innych zajęć, np. plastyki,  był pretekstem do różnych aktywności, np. działań plastycznych.

Podczas zajęć zwrócono uwagę  na zagrożenia związane z ochroną danych osobowych, zawieraniem znajomości w Internecie, uzależnieniem od sieci, narażeniem na nieodpowiednie treści. Uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu poszanowania praw związanych z własnością intelektualną poznając rodzaje licencji.
Na zajęciach plastycznych uczniowie klas V-VI przygotowali plakaty informujące o zagrożeniach
jakie mogą spotkać w internecie. Stosując różne techniki plastyczne w formie graficznej uczniowie  przedstawili wiadomości zdobyte w czasie zajęć komputerowych. Klasy IV projektowały emotikony,
które odzwierciedlają pozytywne emocje i przyjacielską postawę.
W trakcie zajęć wykorzystano materiały edukacyjne na stronach: www.sieciaki.pl, www.saferinternet.pl,  www.przytulhejtera.pl.
Analizę problemu oparto na  filmach, kreskówkach: „Owce w sieci”, „3...2...1….Internet”, „Sieciaki”, „Gdzie jest Mimi?”, „Dodaj przyjaciela”.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowano warsztaty, w ramach których uczniowie klas IV -VI wspólnie opracowali zasady netykiety, obowiązującej użytkowników sieci internetowej. Do tematu zajęć uczniów wprowadziła prezentacja multimedialna szeroko omawiająca tematykę bezpieczeństwa w internecie.
Kolejnym punktem było poruszenie tematu dotyczącego zjawiska hejtingu. Po projekcji filmu edukacyjnego „Dodaj przyjaciela” uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami. Podczas dyskusji został wypracowany scenariusz działań, jakie może podjąć ofiara hejtingu.
Na zakończenie spotkania dzieci w grupach klasowych opracowały Netykietę, kodeks kulturalnego i bezpiecznego zachowania w sieci.

Zmieniony: czwartek, 23 lutego 2017 08:21
 
Zimowe szaleństwa PDF Drukuj Email
wtorek, 07 lutego 2017 13:55

W dniach od 13 do 19 stycznia b. r., uczniowie naszej szkoły, wspólnie z uczniami z Bobrownik, wzięli udział w zimowym wypoczynku w malowniczej miejscowości Murzasichle. Wyjazd zorganizowała katechetka Magdalena Trzcionka we współpracy z wikariuszem Parafii p.w. Świętego Wawrzyńca w Bobrownikach, Księdzem Andrzejem Milejem.
Dzieci miały możliwość nauki i doskonalenia jazdy na nartach pod okiem instruktorów. Ukształtowanie terenu powoduje, iż stoki narciarskie w tej górskiej wiosce, doskonale nadają się do rozpoczęcia niesamowitej przygody, jaką jest jazda na nartach.
Wspaniały górski folklor, niepowtarzalna atmosfera, ponadto bliskość „zimowej stolicy Polski” – Zakopanego – to tylko niektóre atuty pobytu w tej urokliwej miejscowości.
W trakcie trwania zimowiska, dzieci oprócz codziennych szaleństw na stoku (zabawy na śniegu, zjeżdżanie na sankach i nartach), uczestniczyły w wycieczce do Zakopanego, gdzie podczas spaceru po Krupówkach, miały okazję kupić pamiątki.  Wiele radości przysporzył dzieciom, także, dwukrotny wyjazd do Term w Chochołowie. Dopełnieniem tych zimowych szaleństw był zorganizowany dla dzieci kulig saniami, połączony z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek w chacie grillowej.  Ponadto dzieci poznały opowieści i historię o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich i legendach zbójnickich, podczas prelekcji w Izbie Regionalnej „U Gąsienicy”, zabawnie prowadzonej przez Adama Gąsienicę.
Przez te sześć kolejnych dni, dzieci mogły nauczyć się jeździć na nartach, poznać historię Zakopanego i okolic, a także zachwycać się pięknem górskich widoków, co pozwoliło im z radością, uśmiechem na twarzach i miłymi wspomnieniami, wrócić do domu.
Kto wie, może wyjazd  ten dla wielu z nich jest początkiem prawdziwej przygody z nartami…

 

Zmieniony: wtorek, 07 lutego 2017 14:12
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 9 z 72